Manfoot

Męskie stopy – dlaczego należy o nie dbać?

Ludzka  stopa to niezwykłe dzieło inżynierii: dwa elastyczne łuki, których konstrukcja składa się z 26 kości, 33 stawów, 19 mięśni i ponad 100 wiązadeł.

Poznaj moc odpowiedniej pielęgnacji stóp

Męskie stopy wytrzymują bardzo duże obciążenia dźwigając całe nasze ciała, czasami nawet ponad stu kilogramowe. Pełnią taką rolą, jaką w samochodzie pełnią jednocześnie koła, opony, amortyzatory, wahacze, stabilizatory, resory piórowe i sprężyny. Amortyzują wstrząsy, dają nam stabilność i pewność, a także precyzję w pokonywaniu przeszkód. Skoro tak wiele od nich zależy, to czemu nie poświęcamy im tyle uwagi, ile poświęcamy naszym autom? Stopa wykonuje ciężką pracę za każdym razem gdy styka się z podłożem. Pracują wtedy wszystkie stawy i mięśnie, ale pracuje także skóra, której rolę można porównać do roli opon w samochodzie – to ona ma bezpośredni kontakt z ziemią, po której stąpamy. Musi być jednocześnie elastyczna i wytrzymała. Przy każdym kontakcie z podłożem tworzą się na niej mikropęknięcia. Jeżeli dbasz o stopy właściwie, pęknięcia szybko się regenerują i nawet ich nie zauważasz, ale jeżeli je zaniedbasz, mogą się rozszerzać i pogłębiać. Wtedy łatwo wnikają przez nie bakterie, wirusy i grzyby, których wiele jest na basenie, w szatniach czy pod prysznicem.

Męskie stopy

Postaw na odpowiedni krem do stóp dla mężczyzn

Jeżeli jesteś fizycznie aktywny, to w sposób wyjątkowo silny „dajesz swoim stopom w kość” – i dobrze, ich rolą jest służyć nam podczas biegania, gry w piłkę, w squasha, czy jazdy na nartach, ale warto wtedy zadbać o nie w sposób szczególny. Mięśnie i ścięgna powinny być wzmocnione ćwiczeniami i masażami, a skóra uelastyczniona składnikami odżywczymi zawartymi w kremach lub żelach. Zaprzyjaźnij się na stałe z odpowiednim kremem do stóp – wsmaruj go w stopy po prysznicu lub wieczorem przed pójściem spać. Dziś wiele kremów bardzo szybko się wchłania i nie zostawia tłustej powłoki, więc można je swobodnie stosować także w ciągu dnia.

Zwalcz nadmierną potliwość stóp

Gdy z kolei pracujesz stacjonarnie i spędzasz kilkanaście godzin dziennie w zakrytym obuwiu, prawie na pewno twoim problemem jest potliwość. Na stopach znajduje się największe zagęszczenie gruczołów potowych na centymetr kwadratowy skóry – na każdej stopie jest ich ponad 200 tysięcy. Dlatego nikogo nie powinno dziwić, że stopy mocno się pocą. Wydzielają nawet szklankę potu dziennie. W porządku, z jednej strony to dobrze, bo pot pomaga w termoregulacji i daje skórze nawilżenie, ale niestety prowadzi też do powstawania nieprzyjemnego zapachu, a także utrudnia zachowanie właściwej higieny – ciepło i wilgoć sprzyjają namnażaniu się bakterii i grzybów. Co ciekawe sam pot nie ma zapachu – generują go bakterie znajdujące się na naszych stopach, gdy wejdą z nim w reakcję. Dlatego tak ważne jest stosowanie środków o działaniu antybakteryjnym – to główna funkcja dezodorantów do stóp. W ten sposób zapewniają higienę i eliminują przykry zapach. A jeżeli nadmierna wilgotność stóp Ci przeszkadza, rozwiązaniem są antyperspiranty, które blokują gruczoły potowe. Stopy mają dać ci podparcie i stabilność na ścieżce, którą podążasz. Czy jest to górska droga, leśny dukt, czy miejski chodnik, ich funkcja jest nie do przecenienia. To twoja droga, ale pozwól nam zadbać, byś stąpał po niej pewnym krokiem. Szczególnie wtedy, gdy żyjesz aktywnie.

gdzie kupisz produkty manfoot?

E-sklep Rossmann Natura drogerie Superpharm Hebe

wyślij nam wiadomość